VGSoM - Celebrating Achievers

VGSoM students continued adding multiple feathers to the cap of VGSoM by conquering challenging business battles at national level BSchool competitions. Armoured with strong academic knowledge and rich practical experience, they drew a line of difference by giving incisive solutions to real-time business problems. The winners of some of these competitions are enlisted below:

Opfeat 21 Runners
Participants: Dhananjay Chavan, Aaratrika Brahmachari and Shrinidhi Raghuveera
Institute/Company: Indian Institute of Management, Kozhikode
Event: Opfeat '21, Omega
Position Secured: Second Runners-Up
Concase Runners
Participant: Saurav Kumar Jha and Srinivas Harivanam
Institute/Company: Department of Management Studies, IIT Delhi
Event: Concase, Parivartan ’21
Position Secured: Second Runners-Up
Anumaan Winners
Participants: Satyam, Shubham Gupta and Harshit Singh
Institute/Company: Department of Management Studies, IIT Delhi
Event: Anumaan, Parivartan ’21
Position Secured: Winners
Market In Winners
Participant: Aditi Garg, Arka Pal and Aditi Dalke
Institute/Company: Department of Management Studies, IIT Delhi
Event: Market-In, Parivartan ’21
Position Secured: Winners
Eira Kochhar
Participant: Ms. Eira Kochhar
Achievement: Highest cumulative GPA among all the students of the batch, felicitated at the 66th Annual Convocation of IIT Kharagpur
Award: Mrs. Shelu Sanyal Memorial Gold Medal
Rajdeep Goswami
Participant: Mr. Rajdeep Goswami
Achievement: Highest cumulative GPA among all the students of VGSoM, felicitated at the 66th Annual Convocation of IIT Kharagpur
Award: Institute Silver Medal
Coherence 21 Runners
Participants: Satyam, Shubham Gupta and Harshit Singh
Institute/Company: Indian Institute of Management Kashipur
Event: Coherence '21, Agnitraya 7.0
Position Secured: Second Runners-Up
Pixellence Runners
Participant: Rajdeep Biswas
Institute/Company: Indian Institute of Management Kashipur
Event: Pixellence, Agnitraya 7.0
Position Secured: First Runner-Up
Adnovation Winners
Participants: Sanjana Srivastava and Gourang Kalra
Institute/Company: Indian Institute of Management Kashipur
Event: Adnovation, Agnitraya 7.0
Position Secured: Winners
Consulting Knights 21 Runners
Participants: Shambhawee and Aekansh Srivastava
Institute/Company: Indian Institute of Management Kashipur
Event: Consulting Knights '21, Agnitraya 7.0
Position Secured: First Runners-Up
Reliance TUP 6.0 National Semifinalist
Participants: Madhulika Dutta, Mukhlis Aziz Chawla and Devina Singh
Institute/Company: Reliance
Event: Reliance TUP 6.0
Position Secured: National Semifinalist
Reliance TUP 6.0 National Semifinalist
Participant: Hanan Mustafa
Institute/Company: Reliance
Event: Reliance TUP 6.0
Position Secured: National Semifinalist
Brain-a-lytics 3.0 Winners
Participants: Satyam, Shubham Gupta and Harshit Singh
Institute/Company: Predixion, the Analytics Club of Indian Institute of Management Nagpur
Event: Brain-a-lytics 3.0
Position Secured: Winners
Data Doyen Runners
Participants: Harish Dasari and Srija Rallabhandy
Institute/Company: Institute of Management Technology, Ghaziabad
Event: The Data Doyen, Passion20
Position Secured: Runners-Up
Product Teardown Runners
Participants: Sanjana Srivastava and Gourang Kalra
Institute/Company: Indian Institute of Management Ranchi
Event: Systematique Entrepreneurship, Agon-Rush 2021
Position Secured: First Runners Up
Markwiz Winners
Participants: Divyansh Singh, Shumi Mitra and Saurabh Tripathi
Institute/Company: Indian Institute of Management Visakhapatnam
Event: MARKWIZ, MarkAdz
Position Secured: Winners
Product Teardown Runners
Participants: Aekansh Srivastava and Shambhawee
Institute/Company: Indian Institute of Management Udaipur
Event: Product Teardown, Novus
Position Secured: Runners Up
Breakthrough Runners
Participants: Gourang Kalra, Rumani Chakraborty and Akash Banerjee
Institute/Company: Indian Institute of Management Visakhapatnam
Event: BREAKTHROUGH, E.P.I.C.
Position Secured: Second Runners Up
Best Ideator Award Winners
Participants: Abhishek Padhy, Sriparna Patra and Satyajeet Sahoo
Institute/Company: Indian Institute of Management Udaipur
Event: Saudagar, SOLARIS
Achievement: Best Ideator Award
MindWizz_Challenge
Participants: Satyam and Shubham Gupta
Institute/Company: IIM Udaipur
Event: MindWizz Challenge
Position Secured: Winners
CFA_Institute_Research_Challenge
Participants: Amol Grover, Gaganpreet Singh, Surbhi Mehra, Sourav Kumar and Arunit Chatterjee
Institute/Company: CFA Institute
Event: CFA Institute Research Challenge
Position Secured: Zonal Finalists
Accenture Runners-Up
Participants: Harshit Singh, Spandan Kumar Nanda and Aaron Lopes
Institute/Company: Accenture
Event: Accenture Applied Intelligence Case Study Challenge
Position Secured: Campus Runners-Up
Accenture_Winners
Participants: Aaratrika Brahmachari, Aekansh Srivastava and Shambhawee
Institute/Company: Accenture
Event: Accenture Applied Intelligence Case Study Challenge
Position Secured: Campus Winners
Flipkart_Winners
Participants: Sankalp Srivastava, Saurabh Kumar, and Aaron Lopes
Institute/Company: Flipkart
Event: Flipkart WiRED 4.0
Position Secured: National Winners in Supply Chain Track
Tata_Imagination_Challenge_2020
Participants: Lohit R B
Institute/Company: Tata
Event: Tata Imagination Challenge 2020
Position Secured: National Finalist
Krunchh_Winners
Participants: Satyam Sanu, Shubham Gupta and Harshit Singh
Institute/Company: Department of Management Studies, IIT Madras
Event: "Krunchh - The Analytics Event" of Samanvay
Position Secured: Winners
Global_Management_Challenge
Participants: Nitish Kumar Arora, Gaganpreet Singh, Aklank Jain, Abhijith Suresh and Aditi Kanjolia
Event: Global Management Challenge
Position Secured: National Finalists
Colgate_Transcend_2.0
Participants: Samuel David, Sandeep JVV and Srinivas Harivanam
Institute/Company: Colgate Palmolive India Ltd
Event: Colgate Transcend 2.0
Position Secured: Campus Finalists
RB_Global_Challenge_2020
Participants: Sourav Kumar, Tanuj Singh and Amol Grover
Institute/Company: Reckitt Benckiser
Event: RB Global Challenge 2020
Position Secured: Campus Finalists and advanced to the Virtual Presentation Round
Titan_Elevate_7.0
Participants: Aparna J R and Uday Shankar
Institute/Company: Titan
Event: Titan Elevate 7.0 : The Next 'Z'en" Business Case Study Challenge
Position Secured: Campus winners
Google_Case_Challenge_2020
Participants: Medha Seghal, Omkar Hawaldar and Shubhadeep Gorai
Institute/Company: Google
Event: Google Case Challenge 2020
Position Secured: Campus winners
Ace_the_Case_Runners_Up
Participants: Devina Singh, Rajdeep Biswas, Rajesh Pathak and Subham Ghosh
Institute/Company: Indian Road Safety Campaign (IRSC)
Event: "Ace the Case" Case Study Competition, Yatra IRSC
Position Secured: First Runners Up
Phoenix_Global_National_Case_Study_Competition
Participants: Gaganpreet Singh and Rajat Gupta
Institute/Company: PHOENIX GLOBAL
Event: Phoenix Global National Case Study Competition
Position Secured: National Finalists
L'Oréal Sustainability Challenge 2020
Participant: Mridul Swaroop, Jatin Nagar and Shubham Sharma
Institute/Company: L'Oréal
Event: L'Oréal Sustainability Challenge 2020
Position Secured: Top 10 National Finalists
Lets_Konsult_Winners
Participants: Aswathy T Krishnan and Nandagopal G
Institute/Company: National Institute of Bank Management, Pune
Event: "Let's Konsult", the flagship consulting case study competition as a part of "Colloquium"
Position Secured: First Runner Up
Virtusa_Business_Cipher_Challenge
Participant: Aklank Jain
Institute/Company: Virtusa
Event: Virtusa Business Cipher Challenge
Position Secured: National Finalist
Kraftshala_Industry_Creds
Participants: Sandeep JVV, Akhil A and Arvind P L
Institute/Company: Kraftshala
Achievement: Completed the INDUSTRYCredsTM certification
Keeto_Product_Management_Challenge
Participant: Shambhawee
Institute/Company: KEETO
Event: Keeto Product Management Challenge
Position Secured: Top 5 winner
CFA_Challenge
Participants: Shubham Maheshwari, Satwik Bansal, Daksh Thakkur, Ritika Agarwal and Tanay Jagani
Event: India Finals of CFA Institute Research Challenge 2019-2020
Achievement: Qualified for the Asia Pacific round to be held on March 18-19 2020 in Seoul, South Korea
srijan_bplan_event
Participants: Shubham Kumar and Anas Mirza
Institute/Company: VGSoM, IIT Kharagpur
Event: Srijan, B-Plan Competition (Purvodaya 2019)
Position Secured: Winners

IIMShilong_Winners
Participants: Meghraj Panmand and Abhishek Wagh
Institute/Company: IIM Shillong
Event: Corona- Consulting Case Study Competition
Position Secured: Winners
Tapmi_Winners
Participants: Vishnu Narayan and Sandesh R Nayak
Institute/Company: T A Pai Management Institute, Manipal
Event: Ace the Case, Atharva 2019
Position Secured: Winners
IIMRanchi_Winners
Participants: Akanksha Kamal, Ashish Raj, Neelabh Garg and Saishyam D H
Institute/Company: IIM Ranchi.
Event: SAB BIKTA HAI-An on spot ad making competition
Position Secured: Winners
IIMKashipur_Winners
Participants: Alok Datta, Aniket Sanyal and Pradeep Kumar Laddaputi
Institute/Company: IIM Kashipur
Event: Ranbhoomi - a National Level Case-Study competition
Position Secured: Third




Prerna Chopdar was amongst the Top 5 finalists in the Best B-School Project Award 2018 by Business Standard

Manik Goel and Diptimaya Sarangi secured the 1st position in Ranbhoomi at IIM Kashipur

Kolli Raman and Boddeti Bhargava secured the 2nd position in OpsSamasya 2.0 by SKEIN at IIM Udaipur

Meghraj Panmand, Kedar Kulkarni and Viplaw Dahidule secured the 1st Runners-up position in Chakravyuh at Symbiosis Centre for Management and Human Resource Development, Pune

Viplaw Dahidule and Rahul Rajput secured the 1st Runners-up position in Clepsydra at IIM Rohtak

Pritam Banerjee secured the 1st Runner-up position in Guesstimates (under Purvodaya 2019)

Dhiraj Das, Pritam Sharma and Saurabh Kumar secured the 1st position in Vichaar (under Purvodaya 2019)

Divyanshu Surawat and Mohan Kalkal secured the 1st position in Manfest-Varchasva (Harvard Business Review Case Study Competition) at IIM Lucknow

Abhishek Tiwary, B Dinesh Santu and Sarabdeep Singh secured the 1st Runners-up position in Quizen at IIM Trichy

J Sai Ram Teja was the Campus Winner in ICICI StockMIND 7 conducted by ICICI Direct

Rajkeerthi Ananthan and Ashik Masani were Campus Winners in Titan Elevate conducted by Titan

Divyanshu Surawat, Mohan Kalkal and Rishabh Panchal secured the 1st Runners-up position in Operium- Elegante 2.0 at IIM Bodh Gaya

Divyanshu Surawat, Mohan Kalkal and Rishabh Panchal secured the 2nd Runners-up position in Leagile: Avenue 2018 at Shailesh J. Mehta School of Management, IIT Bombay

Divyanshu Surawat, Mohan Kalkal and Rishabh Panchal secured the 1st position in Ops-Essentia at IIM Raipur

Divya Jain and Team Divergent qualified for the Manila round of the 10th Annual Hult Prize Regional Summit

We congratulate our talented winners for bringing laurels to VGSoM and encourage them to win many more in the future.
© Vinod Gupta School of Management, IIT Kharagpur